Loading...
# Craftsmanship # Self Education

Bir Şeylerin Ustası Olmak

Erdem Kara Published on Ocak 07, 2021

Selamlar Arkadaşım.

Bir şeylerin ustası olmak çok önemli değil mi? Mesela ayakkabı ustasısın, ayakkabının nasıl yapıldığını biliyorsun ya da diyelim bir saat ustasısın ve saatin nasıl yapıldığını biliyorsun. Bütün üretim süreçlerine hakim olmasan bile bir şeylerin nasıl bir araya gelerek ortaya çıktığını birinci elden deneyimliyorsun. Sadece salt el becerelerinde usta olmaktan bahsetmiyorum. Mesela yazarsın, kelimelerin bir araya gelerek neye dönüştüğünü görüyorsun; sporcusun, binlerce saat çalışmanın, akıtılan her damla terin zamanla bir şampiyon ortaya çıkardığını görüyorsun.


Olivier Creed

Fotoğraf: Tüm zamanların en iyi erkek parfümlerinden birisi olarak bilinen Creed Aventus parfümünün yaratıcısı parfümör Olivier Creed.


Bir şeyin ustası olmak bir şeyler meydana getirebilmek değil mi? Bir şeyler meydana getirebilmek sence de dünyanın en güzel olaylarından birisi değil mi? Ne ustası olduğun önemli mi, usta bir barmensin ya da usta bir marangoz fark eder mi? Ben nazarımda ustalıkları kast sistemine oturtmam. Usta bir ressam ile usta bir marangoz aynı saygınlıkta değil midir? Birini bir zümrenin sahiplenmesi (genel algının sanatın seçkin bir zümreye aitmiş gibi görünmesinden bahsediyorum) diğerinin daha mahalle ortamında da erişilebilir olması usta marangozu usta ressamdan daha mı aşağı yapar. Elbette ustalıkların da derecesi vardır mesela iyi usta var bir de çok iyi usta var. Bahsettiğim şey alanında iki en iyiyi nasıl kıyaslayacağın yani en iyi usta marangozun elinden çıkan şey de bir sanat eseri sayılmaz mı? Zümrecilik kötü bir şey, insanın bakış açısını daraltır.

Ben isterim ki herkes istisnasız bir şeylerin ustası olsun. Çok iyi usta olmasına gerek yok, yaptığı şeyi doğru yapacak ve kavrayacak ardından da bu konuda bir eser bırakacak kadar (bir kitap, iyi bir çırak vb.) usta olması kafi. Böylece herkes neyin nasıl emeklerle bir araya geldiğini anlar ve bir şeyleri harcayıp çarçur ederken daha ihtiyatlı davranır. Bunun bir diğer avantajı da herkesin işinde usta olması çevremizde usta insanlar görebilmek.